Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Az Iszlám Állam lövegei ellen hajtott végre légicsapást Erbil közelében az amerikai légierő. A Pentagon közleménye szerint ezekből a tüzérségi állásokból az Erbilt védő kurdokat lőtték, a városban pedig amerikai állampolgárok is tartózkodnak.
Helyi idő szerint reggel hat negyvenötkor két amerikai repülőgép célzott légicsapást hajtott végre a kurdok által védett Erbilt támadó Iszlám Állam (ISIL) ellen Irakban. Az amerikai Védelmi Minisztérium közleménye szerint Erbilben amerikai állampolgárok is tartózkodnak. A közlemény leszögezte, hogy az amerikai hadsereg továbbra is végre fog hajtani célzott támadásokat az Iszám Állam ellen, ha azok amerikai állampolgárokat vagy létesítményeket veszélyeztetnek.
Barack Obama amerikai elnök csütörtök este jelentette be, hogy Irakban engedélyezte az iszlamista szélsőségesek elleni légicsapásokat az amerikai alkalmazottak – a katonák és a diplomaták – védelmében. Emellett a jazidi vallási kisebbség elleni népirtás megakadályozása érdekében humanitárius segítségnyújtást rendelt el. Az Iszlám Állam (IÁ) elnevezésű szélsőséges szunnita fegyveresei a hétvégén súlyos vereséget mértek a kurd erőkre, és mintegy félórányi autóútra közelítették meg Erbilt. Több tízezernyi jazidi hívő a Szindzsár környéki hegyekbe menekült.
A légicsapások az Egyesült Államok első katonai műveletei lesznek Irakban azóta, hogy 2011 végén, nyolcévi háborúskodás után kivonta onnan a csapatait. Hetekkel ezelőtt Obama több száz katonai tanácsadót küldött Irakba és megerősítette az amerikai diplomáciai képviseletek védelmét. Csütörtöki televíziós beszédében az elnök egyúttal azt is leszögezte, hogy nem fog ismét amerikai harci alakulatokat küldeni Irakba és nem hagyja, hogy az Egyesült Államokat újabb háborúba rángassák bele.